Der står brugerdreven innovation på tapetet, når forskningsprojektet InnoDoors fra Aalborg Universitet afholder sin afsluttende konference den 2. marts. På konferencen vil store personligheder fra brancher, der spænder helt fra forskningsverdenen til teaterverdenen, holde inspirerende oplæg indenfor emnerne brugerdreven innovation, den innovative organisation samt ledelse i og af netværk.
Og alt tyder på, at InnoDoors har ramt plet i forhold til netop emnevalg der er nemlig fyldt op med deltagere fra uddannelsesinstitutioner og anerkendte virksomheder fra hele Danmark.
- Vi glæder os meget til konferencen, og har store forventninger til den - både i forhold til præsentationer, diskussioner og diversiteten af deltagere. Men samtidig er det da også lidt vemodigt, at konferencen markerer afslutningen på vores flerårige projekt, InnoDoors, hvor vi har arbejdet anvendelsesorienteret med brugerdreven innovation i netværk.
Vores forskning har blandt andet resulteret i konkrete metoder til brugerdreven innovation. Samtidig har vi fået et værdifuldt indblik i en lang række virksomheders innovationspraksis, og har lært nogle spændende mennesker at kende, fortæller lektor og projektleder på InnoDoors, Astrid Heidemann Lassen.
Forskningsprojektet InnoDoors har igennem de sidste to år arbejdet med brugerdreven innovation indenfor byggematerialebranchen i samarbejde med JELD-WEN Door Solutions og en række andre virksomheder i branchen.
InnoDoors-projektet har helt grundlæggende fokuseret på at lade brugerinput og behov guide udviklingsprocesser med adskillige deltagende netværkspartnere, og på den måde øge innovationsevnen i en branche, som ellers er præget af en traditionel tankegang. Men selvom udgangspunktet for projektet har været én bestemt branche, så åbner InnoDoors også dørene op for helt andre brancher til konferencen den 2. marts.
- Vi har valgt at male med den brede pensel til konferencen. I projektet har vi primært samarbejdet med virksomheder fra byggematerialebranchen, og derfor vil der selvfølgelig være spændende oplæg fra de involverede virksomheder. Men derudover har vi valgt også at invitere oplægsholdere fra helt andre brancher. Vi tror nemlig, at vi bliver bedre af at sparre på tværs brancher, fortæller lektor og projektleder på InnoDoors, Astrid Heidemann Lassen.